Verjetno ste že kdaj opazili, da ima po zaužitju špargljev urin nekoliko drugačen vonj kot običajno. Kaj ta vonj pravzaprav pomeni? Je škodljiv, bi se morali zato izogibati špargljem ali ta vonj pomeni celo kaj koristnega? Zakaj se vonj pojavi in kaj je odgovorno za to, razkrivamo v nadaljevanju.
Natančen mehanizem tega pojava sicer ni podrobno preučen, vendar značilen vonj urina pripisujejo določeni snovi v špargljih, natančneje 1,2-ditiolan-4-karboksilni kislini. Ta snov vsebuje žveplo in po zaužitju špargljev se produkti presnove te snovi sproščajo v urin, ki v stiku z zrakom dobi značilen vonj.
Omenjeno snov najdemo le v špargljih, zato takšnega vonja pri zaužitju drugih živil ne zaznamo. Ta snov ni škodljiva za telo, niti nima kakšnih posebnih koristnih učinkov. freedigitalphotos.netZnačilen vonj urina zaznamo torej zgolj zaradi presnove te snovi, ne pa zaradi izločanja strupov iz telesa ali česa podobnega.
Zanimivo je, da takšen vonj v urinu lahko zaznamo že 15 minut po zaužitju špargljev. Zaznava tega vonja je odvisna tudi od vsakega posameznika. Po zaužitju špargljev nekateri izločajo urin z intenzivnejšim vonjem, drugi pa z manj intenzivnim. Prav tako nekateri posamezniki sploh ne zaznajo značilnega vonja v urinu, medtem, ko ga nekateri zaznajo zelo intenzivno, za vse to pa je odgovorna naša genetska predispozicija.
Vir:
Pelchat ML, Bykowski C, Duke FF, Reed DR. Excretion and perception of a characteristic odor in urine after asparagus ingestion: a psychophysical and genetic study. Chem. Senses 2011; 36:9-17.
Pripravila: Živa Korošec, univ. dipl. inž. živ. tehnol.