Monakolini so naravne spojine, ki nastajajo med fermentacijo riža s kvasovkami Monascus purpureus. Najbolj znan predstavnik je monakolin K, ki je kemično enak zdravilu lovastatin – statinu za zniževanje holesterola. Uporabljajo se kot aktivna sestavina v prehranskih dopolnilih, namenjenih uravnavanju holesterola, zlasti pri posameznikih, ki ne želijo uporabljati zdravil na recept.
Novo mnenje EFSA
Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je bila zaprošena da poda novo znanstveno mnenje glede varnosti monakolinov iz rdečega kvasnega riža na podlagi dodatnih znanstvenih podatkov, ki so bili predloženi. Pregledani podatki so vključevali analitske podatke o sestavi prehranskih dopolnil z rdečim kvasnim rižem, vnos monakolinov iz drugih prehranskih virov, podatke o biološki dostopnosti in citotoksičnosti monakolinov v primerjavi z drugimi statini v in vitro študijah, ter podatke iz sistemov nutrivigilance, posamezne primere in klinične študije. Na podlagi pregledanega odbor EFSA poudarja, da vnos monakolina K iz rdečega kvasnega riža že v odmerkih 3 mg/dan lahko povzroči resne neželene učinke na mišično-skeletni sistem in jetra. Odbor zaključuje, da podatki, predloženi s strani zainteresiranih strani v času nadzora, ne omogočajo potrditve varnosti monakolinov v prehranskih dopolnilih z rdečim kvasnim rižem pri vnosih pod 3 mg/dan, niti določitve dnevnega vnosa, ki ne bi vzbujal skrbi glede varnosti za splošno populacijo ali ranljive skupine.
Zakonodajna pričakovanja
Glede na mnenje EFSA je pričakovano, da bo Evropska komisija v letu 2025 predlagala popolno prepoved monakolinov v živilih in prehranskih dopolnilih. Uveljavitev prepovedi se pričakuje do sredine leta 2026, morda z omejenim prehodnim obdobjem.
Viri: