Z julijem 2021 bo Slovenija prevzela predsedovanje Evropskemu svetu. Ena od prioritet Slovenije v tem mandatu je tudi jasnejše označevanje porekla medu. Čebelarska zveza Slovenije je mnenja, da trenutno označevanje mešanic medu potrošnikom ne nudi ustreznih informacij o poreklu medu, saj le-to ni dovolj natančno. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je že januarja 2020 Svetu EU za kmetijstvo in ribištvo predstavilo pobudo o spremembi Direktive o medu 2001/110/ES, ki bi to področje ustrezneje uredilo, države članice pa so to pobudo podprle.
Med, ki se prodaja v EU, mora imeti označeno državo porekla. Če gre za mešanico medu iz več držav članic, ali za med iz tretje države, pa so lahko proizvajalci pri označbi manj specifični. Trenutno lahko za mešanice medu iz večih držav srečamo označbe kot so: "mešanica medu iz držav članic ES", "mešanica medu iz držav, ki niso članice ES", "mešanica medu iz držav članic ES in držav, ki niso članice ES". Ta način označevanja porekla pa potrošniku ne zagotavlja zadostne informacije.
Izvor oziroma poreklo medu, je informacija, preko katere imajo proizvajalci možnost promocije medu, potrošniki, ki jih ta informacia zanima, pa se na ta način med izdelki lažje znajdejo. Z jasnejšim označevanjem porekla medu, je zagotovljena tudi lažja sledljivost izdelkov.
Več
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/sl/TXT/?uri=CELEX%3A32001L0110