• Aktualen

Povabilo za sodelovanje v raziskavi NutriPlant o vplivu prehrane na delovanje črevesja

nutriplant partnerjiPovabilo za sodelovanje v raziskavi NutriPlant o vplivu prehrane na delovanje črevesja

Če imate težave z dolgotrajnim zaprtjem, vas vabimo k vključitvi v raziskavo NutriPlant, v kateri bomo preučevali vpliv prehrane na delovanje črevesja. Če ste zainteresirani za sodelovanje, vas vabimo, da izpolnite prijavnico na povezavi na spodnjem delu te strani, še prej pa si preberite natančnejši opis raziskave.

ZAPRTJE je ena najpogostejših prebavnih težav. Na dokazih temelječa priporočila kot prvo izbiro priporočajo spremembe življenjskega sloga ter povečan vnos prehranskih vlaknin. Dokazano je, da živila s prehranskimi vlakninami ugodno vplivajo na težave pri zaprtju.

Cilj raziskave NutriPlant je pri posameznikih z dolgotrajnim zaprtjem preučiti učinke, ki jih lahko dosežemo z rednim uživanjem izbranih živil (sveža jabolka, suhi jabolčni krhlji, kislo zelje ali indijski trpotec - Psyllium). Živila za raziskavo bomo udeležencem zagotovili brezplačno.

V raziskavi lahko sodelujejo tisti, ki:

  • so stari med 18 in 70 let (izključene nosečnice in doječe matere),
  • imajo težave z dolgotrajnim zaprtjem,
  • so pripravljeni dnevno jesti eno izmed v raziskavi obravnavanih živil (kislo zelje, sveža jabolka, jabolčne krhlje ali Psyllium – indijski trpotec) za obdobje štirih tednov,
  • so pripravljeni slediti študijskim postopkom, med drugim vključitev pri zdravniku specialistu (gastroenterologu) in odvzem vzorca krvi ob začetku in na koncu raziskave v zdravstveni ustanovi v Ljubljani, Mariboru, Celju ali Kopru ter obisk raziskovalnega centra v Ljubljani,
  • nimajo znanih alergij na zgoraj omenjena živila,
  • niso imeli predhodne operacije gastrointestinalnega trakta z izjemo holecistektomije in apendektomije,
  • nimajo druge pomembne bolezni prebavil (kronične vnetne črevesne bolezni, celiakije, gastropareze, ipd.),
  • nimajo diagnosticiranega rakavega obolenja v zadnjih treh letih,
  • niso uvedli obsežnih sprememb v prehrani ali fizični aktivnosti v zadnjih štirih tednih,
  • ne uporabljajo redno odvajal oz. lahko prenehajo z uporabo odvajal za čas vključenosti v raziskavo.

Udeležence raziskave bomo naključno razvrstili v eno izmed štirih študijskih skupin, glede na vrsto preiskovanega živila: sveža jabolka, suhi jabolčni krhlji, kislo zelje ali indijski trpotec (Psyllium). Sodelujočim bomo za celoten čas trajanja študije (štiri tedne) brezplačno priskrbeli ustrezno količino preiskovanega živila. Vsak udeleženec bo prav tako deležen brezplačne zdravstvene obravnave, pri specialistu gastroenterologu ter v laboratoriju (odvzem krvi). Prejeli boste tudi vaše individualne rezultate.

Kandidati bodo pred pričetkom opravili pogovor z zdravnikom gastroenterologom iz Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani in obiskali laboratorij za odvzem krvi. Med raziskavo jih bomo občasno kontaktirali tudi preko telefona. Med študijo bodo sodelujoči vsak dan izpolnili kratek dnevnik odvajanja blata. Pred pričetkom, na tedenski ravni in ob zaključku raziskave bodo sodelujoči izpolnili še vprašalnike o svojih trenutnih prebavnih težavah in življenjskem slogu, ob koncu pa še enkrat obiskali laboratorij za odvzem vzorca krvi. V celotnem obdobju poteka študije naj udeleženci ne uvajajo znatnih sprememb v svoj življenjski slog, obdržijo svojo siceršnjo prehrano in stopnjo telesne aktivnosti, ter ne jemljejo odvajal.

Raziskava se izvaja v okviru nacionalnega aplikativnega raziskovalnega projekta NutriPlant, ki ga izvajajo Inštitut za nutricionistiko, Univerzitetni klinični center Ljubljana in Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani, financirata pa ga ARIS - Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Udeleženci bodo deležni brezplačne zdravstvene obravnave pri zdravniku specialistu gastroenterologu, prejeli pa bodo tudi rezultate ključnih preiskav. Ker gre za nacionalni raziskovalni projekt, moramo pri izvajanju upoštevati najvišje etične standarde, zato udeležencem za sodelovanje ne smemo ponuditi finančnih nadomestil, katerih višina bi predstavljala napeljevanje k sodelovanju v raziskavi. Imamo pa možnost povrnitve minimalnih materialnih stroškov sodelovanja v raziskavi (potni in drugi stroški), za kar bodo udeleženci prejeli prenosljiv vrednostni bon v vrednosti 40 EUR, vnovčljiv pri večjih ponudnikih goriva in živil.

V raziskavi je zagotovljena ustrezna obravnava osebnih podatkov udeležencev, katerih identiteta ne bo razkrita v nobenem poročilu. Udeleženci bodo ob vključitvi v raziskavo prostovoljno podpisali informirano privolitev in prejeli posebno identifikacijsko številko, ki se bo pojavljala na vseh študijskih dokumentih namesto imena in priimka. Dostop do dokumentacije raziskave bo omejen samo na pooblaščeno študijsko osebje.

Odločitev za sodelovanje v raziskavi je popolnoma prostovoljna. Če se odločite, da ne bi sodelovali v raziskavi, to ne bo vplivalo na vašo nadaljnjo obravnavo ali zdravljenja. Tudi če se odločite za sodelovanje v raziskavi, lahko svoj pristanek kadarkoli prekličete brez posledic. Načrt raziskave je pregledala in odobrila Komisija za medicinsko etiko na Ministrstvu za zdravje (0120-242/2024-2711-4, 28. junij 2024). Za več informacij o raziskavi se obrnite na: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

V kolikor želite sodelovati v raziskavi, vas vabimo, da izpolnite elektronsko prijavnico na spletni strani https://www.1ka.si/NutriPlant, ali z mobilnim telefonom preko spodnje QR kode.

qr nutriplant

 

logo nutris

Inštitut za nutricionistiko
Koprska ulica 98
1000 Ljubljana
Slovenija

Kako do nas

05 9068 870

01 300 79 81

BureauVeritas

Ostali podatki:

TRR: SI56 340001012501108
BIC: KSPKSI22XXX
Ban: Sparkasse d.d.
ID: SI50465856
MŠ: 3609081000

 

Prijava na obveščanje

comodo

05 9068 870

01 300 79 81

 

 

Prijava na obveščanje

comodo

Inštitut za nutricionistiko se ukvarja z raziskovanjem in izobraževanjem na področju prehrane ter svetovanjem živilski industriji pri razvoju in primernem označevanju živil. Na inštitutu deluje raziskovalna skupina Zdrava prehrana, ki se med drugim ukvarja z raziskovanjem živil in hranilnih snovi, ki jih naše telo potrebuje za optimalno delovanje.