Banana sorte Cavendish, ki jo najdemo v ponudbi tudi v Sloveniji, je pomemben sadež v skoraj vseh državah sveta in predstavlja večinski delež proizvodnje banan. V zadnjih letih se pridelovalci banan soočajo s težavami, ki jih povzroča gliva Fusarium TR4. Gliva je prisotna v zemlji in preko okužbe transportnega sistema banan Cavendish povzroči, da rastlina prične gniti od znotraj navzven. Banane sorte Cavendish niso naravno odporne pred to boleznijo. Običajno rastlina odmre v treh letih po okužbi, v tem času pa je tudi občutno zmanjšan njen pridelek.
Ko pride do okužbe tal z omenjeno glivo, le-ta tam ostane tudi po odstranitvi okuženih rastlin. Kako zelo omenjena gliva vpliva na pridelavo banan pričajo tudi podatki, da je Fusarium TR4 močno skrčil proizvodnjo banan v Aziji in na Bližnjem vzhodu, sedaj pa se s to težavo soočajo tudi v Južni Ameriki. Izumrtje sorte zaradi razširjenosti glive je zato velika skrb.
Industrija banan se je na problematiko odzvala s selitvijo proizvodnje na nove lokacije, kar pa ni rešitev na dolgi rok. Selitev namreč pogosto pomeni izsekavanje gozdov, poleg tega si je manjši proizvajalci ne morejo privoščiti, zato je škoda, ki jo povzroči gliva lahko za njih pogubna.
V ta namen so se znanstveniki poslužili genske tehnologije, ki lahko vpliva na večjo odpornost banan Cavendish na Fusarium TR4. S primerjavo več kot 50-ih genomov banan in drugih sorodnih sadežev, so identificirali točke, ki ščitijo rastlino pred Fusarium TR4. Gensko spremenjene banane so se v laboratorijskih poskusih izkazale kot izjemno odporne na visoke odmerke glive. Trenutno so banane še v fazi laboratorijskih poskusov, kmalu pa jih bodo testno preselili na plantaže in v dobrem letu dni pričakujejo rezultate. Preboj na tem področju velja za pomembnega tudi z vidika, da bi se lahko enake tehnike uporabile za reševanje podobnih problemov pri drugih vrstah sadja in zelenjave, še posebej tistih, ki jim grozi izumrtje.
Povzeto po: https://www.foodingredientsfirst.com/news/gene-editing-tech-could-save-cavendish-bananas-from-deadly-fungus-threatening-extinction.html