Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je izdala nove smernice, ki priporočajo, da države uvedejo celovite zavezujoče predpise za zaščito otrok vseh starosti pred oglaševanjem živil in brezalkoholnih pijač, ki vsebujejo višjo vsebnost nasičenih maščob, trans maščob, prostih sladkorjev ali soli (v nadaljevanju naslovljena kot prehransko manj ugodna živila).
WHO ugotavlja, da agresivno in vedno bolj razširjeno oglaševanje prehransko manj ugodnih živil prispeva k nezdravim prehranskim odločitvam. Pozivi k prostovoljnim dobrim praksam oglaševanja so se izkazali za neučinkovite, zaradi česar bi morale države vzpostaviti močne in celovite zakonodajne predpise.
Več kot desetletje po tem, ko so države članice podprle WHO priporočila o omejevanju oglaševanja živil in brezalkoholnih pijač otrokom leta 2010, so otroci še vedno izpostavljeni močnemu oglaševanju prehransko manj ugodnih živil, kar je povezano s škodljivimi zdravstvenimi posledicami, kot so debelost, karies in sladkorna bolezen.
WHO priporoča omejitev oglaševanja živil, kar vključuje omejevanje uporabe risanih junakov ter drugih tehnik, katerih namen je pritegniti otrokovo pozornost. Med te spadajo tudi vključevanje igrač v izdelke, oglaševanje z otroškimi pesmimi, uporaba slavnih osebnosti ipd.
Najnovejša priporočila temeljijo na ugotovitvah nedavnega pregleda literature. Ta pokriva vpliv izpostavljenosti oglaševanja živil na zdravje otrok, njihove prehranske navade ter otrokov odnos do hrane.
Po besedah WHO so politike za omejevanje oglaševanja živil najučinkovitejše, če so zavezujoče, ščitijo otroke vseh starosti, temeljijo na prehranskem profilu in so dovolj celovite, da zmanjšajo tveganje za migracijo oglaševanja na druge starostne skupine ali na druge medije.
Pri WHO poudarjajo, da je razvijanje tovrstnih politik potrebno prilagoditi lokalnim kontekstom WHO-jevih regij in držav članic. Sprejetje priporočil in prilagajanje državnim kontekstom zahtevata lokalne posvete, pri čemer je potrebno zagotoviti, da je oblikovanje politik javnega zdravja varovano pred neprimernim vplivom že zaznanih in potencialnih konfliktov interesov.
Smernice so del prihajajočega nabora smernic o politikah za prehransko okolje. Omenjene smernice si prizadevajo podpreti politične odločevalce pri ustvarjanju zdravih prehranskih okolij, ki lajšajo zdrave prehranske odločitve, vzpostavljajo zdrave prehranske navade, izboljšujejo kakovost prehrane in zmanjšujejo tveganje za nenalezljive kronične bolezni.
Viri:
- Policies to protect children from the harmful impact of food marketing: WHO guideline
- WHO recommends stronger policies to protect children from the harmful impact of food marketing