INFOODMATION: Razumevanje vloge medijev pri prehranskem vedenju potrošnikov

EU Horizon projekt

Trajanje: 1.1.2025 - 31.12.2027

Koordinator: European Food Information Council (EUFIC)

https://www.infoodmation.eu/ 

Tradicionalni mediji (TV, radio, časopisi itd.), skupaj s socialnimi mediji in različnimi oblikami trženja (tako neposrednega kot posrednega), močno vplivajo na prehranske izbire potrošnikov.

V današnjem močno povezanem svetu so ljudje vseh starosti, vključno z otroki, vsakodnevno izpostavljeni uram oglaševanja hrane in pijač ter medijskih vsebin. Te vsebine pogosto ustvarjajo podjetja za komercialne namene ali vlade in civilne organizacije z različnimi cilji. Posledično močno oblikujejo prehranske izbire potrošnikov, pripravo obrokov, prehranske navade in življenjski slog. Poleg tega številne informacije nimajo trdne dejanske podlage, kar vodi v dezinformacije, ki lahko ovirajo razumevanje področja prehrane in vplivajo na prehransko vedenje potrošnikov.

INFOODMATION si prizadeva osvetliti in poglobiti razumevanje vpliva tradicionalnih medijev, družbenih medijev in trženja (neposrednega in posrednega) na prehranske navade potrošnikov s poudarkom na zdravju in trajnosti.

Zakaj je to pomembno?
Z bolj poglobljenim razumevanjem vpliva medijev na prehranske izbire potrošnikov želi INFOODMATION identificirati in spodbujati najboljše prakse, odgovorne poslovne strategije ter oblikovati priporočila za politike. Na dolgi rok bodo ti izsledki podprli razvoj inovativnega modela upravljanja za izboljšanje komuniciranja prehranskih informacij potrošnikom.

Kako bo projekt dosegel svoje cilje?
Projekt bo izveden v treh ključnih korakih, pri čemer bodo deležniki vključeni v vsaki fazi:

Kartiranje: Prvi korak vključuje identifikacijo komunikacijskih strategij, orodij, kanalov in sporočil, ki jih uporabljajo trije ključni akterji INFOODMATION: vlade, zasebni sektor in civilna družba.

Vrednotenje: Drugi korak zajema oceno vpliva teh komunikacij na odnos, znanje in prehranske izbire potrošnikov ter na njihova zaznana pravila, pripravo obrokov, celotno prehrano in življenjski slog.

Prenos v prakso: Ugotovitve bodo prevedene v najboljše prakse, odgovorne poslovne strategije in priporočila za odločevalce. Ključnim akterjem in drugim deležnikom v prehranskem sistemu bo v podporo vzpostavljen INFOODMATION Knowledge Hub (središče znanja) ter povezane aktivnosti za krepitev zmogljivosti.

INFOODMATION bo uporabil model učinkov komunikacije za analizo, kako različni segmenti potrošnikov – vključno s skupinami z nizko stopnjo medijske pismenosti in ozaveščenosti, kot so otroci, mladostniki in posamezniki z nižjim socioekonomskim statusom – razumejo prehranske informacije in dezinformacije ter kako to vpliva na njihovo vedenje, zaznave in stališča. Skozi celoten projekt bodo v procese vključeni vpogledi in strokovno znanje deležnikov, kar bo zagotovilo soustvarjene rezultate z dolgoročnim vplivom in prispevalo k ciljem pobude Food2030.

logo nutris

Inštitut za nutricionistiko
Koprska ulica 98
1000 Ljubljana
Slovenija

Kako do nas

05 9068 870

01 300 79 81

BureauVeritas

Ostali podatki:

TRR: SI56 340001012501108
BIC: KSPKSI22XXX
Ban: Sparkasse d.d.
ID: SI50465856
MŠ: 3609081000

 

Prijava na obveščanje

comodo

05 9068 870

01 300 79 81

 

 

Prijava na obveščanje

comodo

Inštitut za nutricionistiko se ukvarja z raziskovanjem in izobraževanjem na področju prehrane ter svetovanjem živilski industriji pri razvoju in primernem označevanju živil. Na inštitutu deluje raziskovalna skupina Zdrava prehrana, ki se med drugim ukvarja z raziskovanjem živil in hranilnih snovi, ki jih naše telo potrebuje za optimalno delovanje.